11.07.2012

Porady: Illuma-Lid

Dziś chciałabym napisać więcej o jednym z akcesoriów do świec z Yankee Candle czyli o illuma-lid. Jest to nakładka, swojego rodzaju przykrywka na świecę. Ozdabia ją w ciekawy sposób, sprawia, że wosk się szybciej roztapia do ścianek i zapobiega tunelowaniu. Jeśli mamy świecę z Yankee, która kopci lub wosk jest stopiony tylko wokół knota, to jest to doskonałe rozwiązanie. Istnieją dwa rodzaje - wewnętrzna, która przylega do otworu świecy od środka i taką, którą po prostu nakłada się na świecę od zewnątrz.

Jak można zauważyć od spodu osadziło się trochę sadzy, nie da się jej do końca zmyć,
ale da się wyczyścić tak, żeby nie brudziła.

Illuma-Lid ma też funkcję dekoracyjną, w zależności od pory roku możemy ozdobić świece mikołajami, owocami czy ptaszkami. Nakrywka pasuje na duże i średnie świece Yankee Candle oraz kolumny. Wewnętrzna Illuma-Lid luźno leży na małych tumblerach, a na średnie i duże tumblery zupełnie nie pasuje, ale te zazwyczaj szybko roztapiają się do ścianek, bo mają więcej knotów.

Zewnętrzna świąteczna przykrywka illuma-lid

Muszę tutaj wspomnieć, że świece Yankee, mimo iż wydają się identyczne mogą się od siebie różnić średnicą. Sama mam duży słoik Drift-Away na który nie da się założyć wewnętrznej illuma-lid, bo otwór jest za mały. Trzeba to brać pod uwagę, żeby się nie rozczarować, jeśli nasz nowy nabytek nie będzie pasował. Myślę, że bezpieczniej jest kupić zewnętrzną przykrywkę, bo tą da się łatwiej założyć. Illuma-lid może przykrywać też świece nie wyprodukowane przez Yankee Candle jak IKEA, Bomb Cosmetics czy La Rissa, ale nie czarujmy się, nie będzie równo przylegać. Gdy zaczynam palić świeczkę z Biedronki, nakładam na nią zewnętrzną illuma-lid i rzeczywiście wosk bardziej się roztapia. Jeśli mamy świece, której kształt nie pasuje najlepiej zrobić nakładkę z folii aluminiowej.

Tania i prosta alternatywa illuma-lid.

Drugą funkcją jest sprawianie, by ogień świecy był równomierny i nie kopcił. Jeśli mamy wadliwą świece, której płomień przechyla się na wszystkie strony podczas palenia produkując sadzę, illuma-lid może pomóc utrzymać go w ryzach.

Czy wpływa na intensywność zapachu? Moim zdaniem nie. Świece ogólnie pachną mniej intensywnie niż woski, a zapach rozchodzi się równomiernie po całym mieszkaniu. Być może w jakiś szczególnych przypadkach... Jak ktoś coś słyszał, niech napisze.

 Ceny wahają się od 24 do 40 zł.

4 komentarze:

 1. śliczna jest ta świąteczna nakładka . Wkońcu rozumiem różnicę między wewnętrzną a zewnętrzną illuma-lid :)

  OdpowiedzUsuń
 2. nie wiedziałam, że są takie nakładki :) jeżeli knot mojej świecy jest przekrzywiony ustawiam go do prawidłowej pozycji, np. przy pomocy noża i świeca zaczyna znowu palić się równomiernie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak czasami robię, ale do tego trzeba mieć trochę roztopionego wosku.

   Ja używam głównie dlatego, że wosk o wiele szybciej roztapia się na całej powierzchni i nie trzeba przez to długo palić świecy.

   Usuń
 3. Ostatnio zainwestowałam w Illumę zewnętrzną. Nie miałam pojęcia o wewnętrznej. Moja świeca pięknie się robiła pierswszy raz nie muszę pomagać jej :)

  OdpowiedzUsuń