27.04.2012

Porady: Jak zrobić wosk z samplera

Często idziemy do sklepu i okazuje się, że woski w naszym ulubionym zapachu zostały wyprzedane, a świece są o wiele droższe. W takim wypadku zawsze można kupić sampler - który znany jest z tego, że ma słabą intensywność - i przerobić go na wosk do kominka. Zapach może być słabszy, niż oryginalny wosk, ale na pewno sampler palony w kominku jest intensywniejszy od tego palonego tradycyjnie w świeczniku.

Jak się do tego zabrać? Potrzebujemy ostre narzędzie, np. mały nożyk, sampler i torebkę do przechowywania. Ja mam strunowe ze sklepu Office Media, ale można użyć też zwykłej torebki foliowej na kanapki. Papierowych torebek nie polecam, bo zapach się przez nie szybciej ulatnia.

Najpierw zdejmujemy folię. Obracamy świeczkę i na dnie widać kształt metalowego krążka przytrzymującego knot.

Podważamy go nożykiem i wyjmujemy, a razem z nim łatwo wysuwa się knot.


Przy użyciu nożyka kruszymy sampler, wkładając go w dziurę na środku, która pozostała po wysuniętym knocie. Kawałki wrzucamy do torebki i gotowe. Zazwyczaj zostawiam sampler w jak największych kawałkach, żeby zapach wolniej się ulatniał. Dopiero, gdy zdecyduję się danego wieczora na konkretny zapach, odkruszam małą część.


Nie trzeba odklejać etykiety z samplera i przyklejać jej do torebki. Ja tak robię, bo czasami nie pamiętam nazwy zapachu, ale kojarzę rysunek. Etykietę przyklejam wewnątrz torebki, żeby tak łatwo nie odpadła. Zazwyczaj wystarczy napisać markerem nazwę zapachu na torebce, ale te etykiety tak łatwo odkleić, że nie mogę się oprzeć :-)


Mam nadzieje, że ten krótki instruktaż okaże się pomocny.

6 komentarzy:

 1. genialny pomysł:)! chętnie skorzystam, jak będę miała kiedyś podobny problem.

  OdpowiedzUsuń
 2. a czy owijanie folią aluminiową otwartego już wosku nie wpływa na jakość zapachu? nie mam niestety woreczków strunowych, ale tak jak Ty dla porządku i estetyki przyklejam oryginalne etykiety

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Folię aluminiową używam zazwyczaj jako klosza na palącą się świeczkę, żeby stopić wosk, jak Illuma-Lid.

   Zanim miałam torebki strunowe, używałam torebek foliowych i nie zauważyłam, żeby woski zmieniały zapach albo żeby zapachy mieszały się. Jedyną wadą może być intensywna woń wydobywająca się z torebki, czy kartonu, w którym je trzymamy. :-D

   Usuń
 3. Czyli samplera można użyć dokładnie tak samo jak tarty wosku zapachowego z tej firmy?
  Nie przypala się ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie. Nie przypala się. Jedyna wada jest taka, że pachnie mniej intensywnie.

   Usuń
 4. świetne porady (ta i wszystkie inne)!
  a woreczki strunowe w b. niskiej cenie są dostępne np. na allegro

  OdpowiedzUsuń